İnşaatlarda alt yapı denildiğinde hepimizin aklına su, elektrik, kanalizasyon, doğalgaz gelmektedir.

Özellikle şehir nüfusunun yoğun olduğu metropollerde çarpık kentleşme yoğun olduğundan dolayı kentin dokusuna ayak uyduracak ve sistemsel olarak çalışabilecek bir alt yapı oluşturmak oldukça zordur.

Alt yapı çalışması yapılacak alanların kimi zaman dar, kimi zaman trafik içerisinde olması çalışmaları zorladığı gibi, çıkacak olan hafriyatın ise alandan bertaraf edilmesini zorlaştırmaktadır.

Hafriyat, kazı çalışmaları yapıldıktan sonra gereksiz olan toprak, çakıl, taş vb. malzemelerin tamamına verilen isimdir.

Binalarda bu tarz alt yapıların yapılması esnasında çıkacak hafriyatların modern iş makineleri ile taşıma işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Altyapı ve hafriyat işleri yapılırken kullanılması gereken başlıca makineler ;

  • Kamyon 
  • Buldozer
  • Skreyper
  • Greyder
  • Ekskavatör

gibi büyük iş makineleri kullanılmaktadır.Bu iş makinelerinin kullanım alanlarını detaylandıracak olursak ;

Buldozer : Sığ kazı işlerinde , kamyonların döktüğü toprağı dağıtma, zemin düzeltme ve yakın mesafe toprak taşıma işlerinde kullanılır.

Skreyper : Gevşek zeminler alt yapı ve kazı çalışmalarında kullanılmakta olup bu kazı çalışmalarında çıkan hafriyatların taşınmasında kullanılmaktadır.

Greyder : Hendek kazma, tesviye işleri ve yol yapımlarında kullanılmakta olan greyderler aynı zamanda kar küremesi ve zeminin gevşetilmesi işlerinde de kullanabilir.

Ekskavatör : Hareket kabiliyetleri çok yüksek olan ekskavatörler, hareket alanı dar olan kazı çalışmalarında, yapı temellerinin atılmasında, kanal kazılarında ve tünellerde kullanılmaktadır.