Prefabrik ön üretimli küçük prefabrik yapı anlamına gelmektedir.

Prefabrik yapılar fabrik veya depo gibi sanayi yapıları için çoğu zaman en ideal çözüm olmaktadır.

Günümüzde yaygınlık olarak hala beton binaların üstünlükleri olsa da son yıllardaki süreç içerisinde prefabrik yapılar gelişerek değişti ve başlıca pek çok firmanın tercihi haline geldi. Bunun sebebi ise pratik ve doğru uygulama oranını ve hızlı inşa imkanı sağlamasıdır.

Prefabrik yapılar, ses-ısı izolasyonu, yangın  ve depreme dayanıklılığı bakımından belirlenmiş uluslararası standartlara göre yapılmaktadır. İsteğe göre değişik malzemeler de kullanılmakta olup, beton yapıların aksine temel gerektirmeden, vinç ihtiyacı olmaksızın ve çevreyi kirletmeden monte edilebilir.

Prefabrik yapılar genelde 41 m2 büyüklükten başlayıp 120 m2 büyüklüğe kadar tek katlı olarak yapılabilmektedir. İstenildiği takdirde çok katlı olarak da üretilebilen, fabrika ve depo için uygun büyüklükte yapılabilen prefabrik yapılarda bulunmaktadır.

Bu tür yapıları betonarme binalardan ayıran hatta önüne geçiren pek çok özellik bulunmakta. Bu özellikler depreme karşı betonarme binalara göre daha esnek olmaları, ısı yalıtım masraflarının betonarme binalara göre daha az masraflı olması ve en can alıcı özelliği ise istenildiği takdirde konutlar içerisinde kolaylıkla plan değişikliği yapılarak yapının genişletilebiliyor olmasıdır.