Çelik konstrüksiyon yapıyı taşıyan tüm taşıyıcı sistemin çelikten üretilmesine denilmektedir. Genelde deprem riski fazla olan bölgelerde, ya da büyük bir alana uzunlamasına yayılması gereken yapılarda esneme payını fazlalaştırmak adına çelik konstrüksiyon tercih edilmektedir.

Futbol ve basketbol sahaları gibi fazla sayıda insanın aynı anda bulunmasını sağlayan alanlar, uçak hangarları, büyük depolar genelde çelikten yapılmaktadır. Bu tür yapılarda çelik konstrüksiyon kullanılmasının sebebi ise fiyat olarak betonarme ile karşılaştırıldığında daha uygun ve daha hızlı olmasıdır.

Çelik konstrüksiyon yapıların kurulumu oldukça hızlıdır. Defalarca sökülüp tekrar takılabilir olmasına rağmen uzun ömürlüdür. %100 geri dönüşümlü olduğundan dolayı özelliğini asla kaybetmeyeceği gibi çevreyi de asla kirletmez.

Elbette çelik konstrüksiyondan da yaşam alanları yapılabilmektedir. Çelik kullanılarak yapılan evlerde ana taşıyıcı gövde dahil tüm elemanlar perçin ve akıllı vida kullanılarak yapıldığından dolayı depreme karşı direnci artmakta, depremin yaratacağı darbelerde yapıda herhangi bir çatlak oluşmamaktadır.

Örneğin; betonarme olarak 2 katlı bir villa 3 ay ile 6 ay arasında bir sürede yapılmasına rağmen çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılacak olan 2 katlı bir villa 45 ile 60 gün arasında tamamlanabilmektedir.

Herkes tarafınca bilinen Paris’te ki Eyfel Kulesi 7300 metre uzunluğunda olup tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmıştır. Pek çok deprem yaşamış olmasına rağmen hala dimdik ayaktadır.

Ülkemizde 1999 yılından sonra çelik fiyatları devlet müdahalesi ile düşürülmüş olup, deprem bölgesinde olan ülkemizde çelik konstrüksiyon binalar yapılması teşvik edilmektedir.