Betonarme ya da prefabrik bir binanın en önemli alanı binanın üzerini kapatmakta kullanılan çatıdır.Bu çatılar çeşitli şekillerde olmakla birlikte genel anlamda 8 adet çatı çeşidi bulunmaktadır.Bunlar;

 1. Tek Eğimli Çatı
 2. Kırmalı Çatı
 3. Kalça Çatı
 4. L Tipi Kırma Çatı
 5. L Tipi Çatı
 6. T Tipi Çatı
 7. Tek Eğim Çiftli Çatı
 8. A Tipi çatı

olarak sınıflandırılabilirler.

Binanın en son temel taşı olan çatı, binanın temelinden sonra en önemli ayağıdır.Bu sebeple çatı da kullanılacak olan malzeme ve panellerinde kaliteli bir malzemeden seçilmesi sonrasında yaşancak yıpranmada yapılacak izolasyonda ekstradan maddi külfet ve görülecek manevi zarardan bir kurtuluş olacaktır.

Çatıda kullanılacak panelleri türlerine göre ayıracak olursak;

 • 3 Hadveli
 • 5 Hadveli
 • Membranlı
 • CTP’li 

olarak ayırabiliriz.

3 Hadveli çatı panelleri maksimum 40-42 kg/m3 yalıtım yoğunluğuna sahiptirler ve genelde poliüretan malzemeden üretilirler.

5 Hadveli çatı panelleri maksimum 90 kg/m3 yalıtım yoğunluğuna sahip olabilirler, poliüretandan farklı olarak taşyünü ve cam yününden de üretilebilmektedir.

Membranlı çatı panelleri de maksimum 120 kg/m3 yalıtım yoğunluğuna sahip olup genelde sadece taşyününden üretilmektedir.

CTP’li çatı panelleri genelde 5 hadveli çatı panelleri kullanılarak üretilmektedir.Diğer panellerden farklı yükleri eşit dağıtabilmekte olmasıdır.

Çatı panellerinin izolasyonlarına ve yapımlarına gösterilen hassasiyetin bir benzeri de cephe panellerine gösterilmektedir.Çünkü çatı ve cephe panelleri binayı tamamlayan unsurlardır.

Cephe panelleri binalarda su, sıcaklık, soğukluk ve ses izolasyonunu sağlaması için kullanılmaktadır.Aynı zamanda yangın güvenliğini sağlamakta bir koruyucu görevi üstlenmektedir.

Cephe panellerinin üretiminde genelde alüminyum ve galvaniz saç kullanılır.Cephe panellerinde dolgu malzemesi olarak da en sık kullanılan malzemeler poliüretan ve poliisoziyanattır.Bazı özel durumlarda nadir de olsa taşyünü kullanılabilir.

Cephe ve çatı panelleri montajlarında muhakkak profesyonel kişiler montajlamayı yapmalıdır.Çünkü kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun düzgün bir şekilde montajlanmazsa istenilen sonucu vermeyecektir.